Patronat nad serią tych turniejów przejęli:


Kamil Bortniczuk
Minister Sportu i Turystyky Polski

Szanowni Państwo,

przed nami druga edycja polsko-czeskich turniejów tenisowych z cyklu "Czech - Polish Friendship Tour". Cieszę się, że projekt wspierany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki cieszy się dużą popularnością i przybiera na dynamice. W tym roku na kortach zobaczymy nie tylko młodych zawodników i zawodniczki z kategorii U12, lecz także kadry dziewcząt i chłopców do lat 14. To efekt rozwijającej się współpracy pomiędzy Polskim Związkiem Tenisowym i Czeskim Związkiem Tenisowym.

Cykl międzynarodowych turniejów dla młodych zawodników to doskonała okazja do wymiany doświadczeń i rozwoju sportowego utalentowanych graczy z obu krajów. O tym, że w polskim tenisie takich talentów nie brakuje, świadczą znakomite wyniki odniesione przez reprezentację Polski do lat 14 w finałach Tennis Europe Winter Cup by Dunlop, gdzie zarówno dziewczęta, jak i chłopcy, sięgnęli po srebrne medale. Wierzę, że wśród uczestników polsko-czeskiej rywalizacji znajdują się przyszli mistrzowie sportu i trzymam kciuki za to, aby w przyszłości podążyli śladem naszych gwiazd tenisa - Igi Świątek, Magdy Linette czy Huberta Hurkacza.

W Ministerstwie Sportu i Turystyki zdajemy sobie sprawę z oddziaływania źródeł publicznych na polski sport, dlatego sukcesywnie zwiększamy budżet na rozwój infrastruktury sportowej, sport powszechny i wyczynowy, ze szczególnym uwzględnieniem współzawodnictwa dzieci i młodzieży. W tym roku ministerialne nakłady na sport będą rekordowe i wyniosą 3,5 mld zł. Jestem przekonany, że nasze wsparcie pozwoli młodzieży na uprawianie sportu w komfortowych warunkach, a długoterminowo przyniesie efekty w postaci zwycięstw, sukcesów oraz zdrowego i aktywnego społeczeństwa. Razem tworzymy polski sport.

Wszystkim uczestnikom turniejów "2023 Czech - Polish Friendship Tour" życzę mnóstwa sportowych emocji, a także owocnej rywalizacji w duchu fair play. Niech zwyciężą najlepsi!

Kamil Bortniczuk
Minister Sportu i Turystyki 

Ivo Vondrák
Marszałek Województwa Morawsko-Śląskiego
 

Drodzy przyjaciele,

tenis to jeden ze sportów, którego się trzymasz. Tenis ma w sobie elegancję, ładunek, ale i napięcie. Fani tenisa uwielbiają zrównoważone gry, w których decydują celne piłki lub wręcz przeciwnie, drobne błędy, mecze i przewagi przeplatają się, w powietrzu panuje atmosfera niepokoju i oczekiwania. Gdy dodamy do tego doskonałe i intensywne przygotowanie zawodników, niepowtarzalną atmosferę na kortach i pewną szlachetność, która zdecydowanie przynależy temu białemu sportowi, pozostaje bardzo proste podsumowanie: Tenis to pasja.
Jako były zapalony tenisista cieszę się, że po raz kolejny mogę objąć patronat nad Czesko-Polskim Pucharem Przyjaźni Regionalnej. Cieszę się również, że ten turniej znacząco wspiera bardzo dobrą współpracę i partnerstwo Kraju Morawsko-Śląskiego i Województwa Śląskiego. Naszymi wspólnymi tematami są postępująca transformacja przemysłowa, działania na rzecz poprawy stanu środowiska, ale też np. wspieranie kultury i sportu.
Województwo Morawsko-Śląskie znacząco wspiera sport. Co roku uczestniczymy w prestiżowych turniejach i mistrzostwach, wspieramy sportowców zawodowych i amatorów czy sportowców z niepełnosprawnością, staramy się też motywować dzieci do zdrowego ruchu. Wierzę, że tegoroczny turniej również dla wielu będzie inspiracją.

Życzę tenisistom jak najlepszej formy i satysfakcji z występu, organizatorom spokojnego przebiegu całej imprezy, a kibicom niezapomnianych tenisowych wrażeń.

Ivo Vondrák
Marszałek kraju Morawsko-Śląskiego