Patronat nad serią tych turniejów przejęli:


Kamil Bortniczuk - minister sportu i turystyky Polski


Drogie zawodniczki, drodzy zawodnicy!

Szanowni Państwo!

W tym roku startuje kolejna edycja cyklu polsko-czeskich turniejów tenisowych w kategorii do lat 12, którą z ogromną przyjemnością objąłem patronatem honorowym.

Upowszechnianie sportu, szczególnie wśród dzieci i młodzieży, jest jednym z priorytetów Ministerstwa Sportu i Turystyki. Cieszę się, że każdego roku coraz więcej młodych sportowców ma możliwość uczestniczenia w międzynarodowych rozgrywkach, mierząc się ze swoimi rówieśnikami, a także ze wszystkimi emocjami towarzyszącymi sportowej rywalizacji.

Historyczne sukcesy najlepszych polskich tenisistów - w tym ten największy, jakim było zdobycie przez Igę Świątek najwyższej pozycji w światowym rankingu WTA - pokazują, że zaangażowanie, pasja i praca od najmłodszych lat prowadzą do spełniania sportowych marzeń. Jestem przekonany, że historia najlepszej aktualnie kobiecej rakiety na świecie zaowocuje jeszcze większym zainteresowaniem tenisem w Polsce.

Taki też cel przyświeca uruchomionemu przez Ministerstwo Sportu i Turystyki pilotażowemu programowi Tenisowa Polska, poświęconemu rozbudowie i unowocześnieniu infrastruktury tenisowej. To nasza odpowiedź na zapotrzebowanie zgłoszone przez środowisko sportowe. Jestem przekonany, że dzięki funduszom i wsparciu naszego resortu coraz więcej młodzieży będzie mogło pasjonować się grą w tenisa, a profesjonalne treningi na nowoczesnych obiektach pozwolą adeptom tenisa podążać śladami swoich idoli.

Życzę wszystkim owocnej rywalizacji w duchu zasad fair play. Mam nadzieję, że podczas tegorocznego cyklu rozgrywek zarówno we Wrocławiu i Bytomiu, jak i Opavie i Ostravie, zawodnikom oraz publiczności nie zabraknie sportowych emocji. Niech wygrają najlepsi!

Kamil Bortniczuk

ministr Sportu i turystyky Rzeczypospolitej Polskiej

Ivo Vondrák - Marszałek Województwa Morawsko-Śląskiego 

Drodzy przyjaciele,

jesteśmy bardziej niż kiedykolwiek świadomi znaczenia współpracy między krajami, ale także między regionami. Cieszę się zatem, że Region Morawsko-Śląski nawiązał współpracę z północnymi sąsiadami już w 2001 roku. Województwo Śląskie jest dla nas regionem przyjaznym, nie tylko na podstawie podpisanych partnerstw. Nasze regiony mają wiele wspólnego, oba są regionami przemysłowymi, które przechodzą transformację i przygotowują się do pozyskania znaczących funduszy europejskich.

Wspólnie szukamy sposobów na poprawę środowiska, czyste powietrze to nasz wspólny temat. Dzielimy się doświadczeniami, inspirujemy się nawzajem. Jednak transformacja nie jest naszym jedynym punktem kontaktowym. Oba regiony są podobne pod tym względem, że oba mają piękne góry i liczne zabytki techniki, więc turystyka transgraniczna może się świetnie sprawdzać.

Kolejnym ważnym obszarem jest obszar aktywności sportowej i rekreacyjnej. Partnerstwo naszych regionów wzmacniają także wspólne imprezy, takie jak Czesko-Polski Puchar Przyjaźni Tenisowej. Dlatego bardzo się cieszę, że udało mi się objąć patronat nad turniejem, w którym zmierzą się nasze tenisowe nadzieje z szeregów młodszych uczniów. Życzę wszystkim graczom jak najlepszej formy, ale także wspaniałych przeżyć i nowych przyjaźni. Życzę organizatorom spokojnego przebiegu turnieju oraz zadowolonych tenisistów, ich kibiców i widzów.

Ivo Vondrák

Marszalek Województwa Morawsko-Śląskiego