Słowo wstępne Ivo Kaderky, prezesa Czeskiego Związku Tenisowego

Drodzy przyjaciele tenisa,

Cieszę się, że kontynuowana jest nasza owocna współpraca z Polskim Związkiem Tenisowym, który w ubiegłym roku dał wiele tenisowej radości drużynom młodzieżowym do lat 12 i 14. Muszę jeszcze raz docenić wzorową działalność wiceprezesa ČTS i przedstawiciela Moraw Północnych Martina Hynka, dzięki niemu już od 2015 roku odbywają się rozgrywki Województwa Śląskiego i Regionu Północno morawskiego.

Ta udana współpraca międzynarodowa daje obu stronom nowe możliwości gry w tenisa, które są z powodzeniem kontynuowane. Utalentowane dzieci czerpią z tego najwięcej, zdobywają nowe doświadczenia sportowe, a także - co podkreślam - nowe przyjaźnie. Coraz bardziej potrzebne w trudnych czasach.

Doceniamy współpracę z Polskim Związkiem Tenisowym, podziwiamy Igę Świątek, najlepszą polską zawodniczkę i liderkę światowego rankingu WTA, oklaskiwaliśmy awans Magdy Linette do półfinału Australian Open, a Hubert Hurkacz wyraźnie plasuje się w światowej dziesiątce. Cieszymy się też z naszych postępów w Pucharze Davisa, tak jak doceniamy wyniki Jirki Lehečki, jego ćwierćfinał w Melbourne czy znakomity występ na turnieju w Doha, a także Barborę Krejčíkovą w Dubaju. Jej finałowy pojedynek z Igą był godnym zwieńczeniem prestiżowego turnieju.

Cieszymy się, że czeski tenis cieszy się coraz większym prestiżem na świecie, a kiedy szukamy źródeł naszych sukcesów, to przede wszystkim chodzi o nowe możliwości, które oferujemy młodym ludziom, o wsparcie rozwoju najmłodszych zawodniczek i zawodników. A także o naszą cierpliwość i doskonałe zabezpieczenie finansowe opieki nad utalentowaną młodzieżą.

Dwadzieścia pięć lat temu wdrożyłem nową filozofię, na początku kadencji wygrałem walkę o nową drogę dla czeskiego tenisa i przede wszystkim absolutne wsparcie programów dla przyszłych gwiazd tenisa.

W połowie lutego zostały rozegrane turnieje w ramach Tennis Europe Winter Cups dla drużyn w wieku poniżej 14 i 16 lat. W każdej kategorii czeskie reprezentacje zajęły pierwsze miejsce. Czeska młodzież odniosła sukces, tytuły mistrzów Europy zdobyli chłopcy i dziewczęta do lat 16, a także dziewczęta do lat 14. Nasi reprezentanci potwierdzili swoje znakomite występy z ubiegłego sezonu. Po zdobyciu tytułu mistrzów Europy, królowali także w ubiegłym roku na mistrzostwach świata drużyn do lat 14 w Prostějovie. Po raz kolejny dobrą wiadomością dla nas był fakt, że w skład drużyn weszli zawodnicy z szerokiej gamy czeskich klubów, co oznacza, że nasze wyniki na europejskiej scenie młodzieżowej są obrazem naszego, dobrze funkcjonującego systemu szkolenia talentów.

Jako Prezydent Tennis Europe doceniam fakt, że Czeski Związek Tenisowy organizuje co roku najwięcej turniejów młodzieżowych i drużynowych o randze mistrzowskiej. Chyba nie muszę przypominać, że o sukces w tych statystykach jest coraz trudniej.

Dziękuję wszystkim organizatorom tegorocznego cyklu turniejów polsko-czeskich CzechPolishFriendship! Uwierzcie mi, to najlepsza inwestycja w przyszłość czeskiego tenisa.

Ivo Kaderka,

Prezes Czeskiego Związku Tenisowego i Tennis Europe

Słowo wstępne Dariusze Łukaszewskiego, prezesa Polskieskiego Związku Tenisowego

Szanowni Państwo,

Jesteśmy dumni, że 2023 roku rozegrana zostanie II edycja cyklu turniejów polsko-czeskich,. Cykl został rozszerzony o kategorię U14 i o kolejne dwa turnieje. To wyjątkowe przedsięwzięcie, w które zaangażowały się Polski i Czeski Związek. To też rezultat zacieśniającej się od kilku lat współpracy między przedstawicielami czeskiego i polskiego tenisa, która pozwala nam wymieniać się doświadczeniami, ale i stwarza młodym zawodnikom z obu krajów możliwości rozwoju sportowego.

W tym roku nowością będą trzy turnieje w kategorii U14. Przedsięwzięcie realizujemy dzięki wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki.

W pierwszej edycji "2022 Czech-Polish Friendship Tour U12", rozgrywanego w czterech miastach (w kwietniu w Ostrawie, w maju we Wrocławiu, w sierpniu w Ostrawie i we wrześniu w Bytomiu), najlepsi w klasyfikacji generalnej okazali się Polak Sebastian Tejerina oraz Czeszka Kristyna Priklylova. Sebastian zdobył stypendium sportowe w wysokości 15 tys. złotych ufundowane przez Polski Związek Tenisowy.

Wspieranie młodych talentów już w najniższych grupach wiekowych może w przyszłości zaprocentować karierami na miarę Igi Świątek, Huberta Hurkacza, Magdy Linette czy deblisty Jana Zielińskiego. Być może już niedługo w ich ślady pójdą obiecujący juniorzy jak Martyn Pawelski, Olaf Pieczkowski, Tomasz Berkieta i Weronika Ewald, którzy od tego roku objęci są wsparciem finansowym w ramach PZT Team.

Wierzymy, że już za chwilę dołączą do nich kolejni zawodnicy z młodszych roczników. Nasze nadzieje są poparte świetnymi wynikami reprezentacji Polski U14 chłopców i dziewcząt, które zdobyły w lutym srebrne medale w finałach Tennis Europe Winter Cup, w niemieckim Niederzier i czeskim Rakovniku.

Do tegorocznej rundy finałowej, komplet drużyn wprowadzili jedynie Czesi.

Reprezentacje Wielkiej Brytanii, Niemiec i Turcji oraz Polski mogą pochwalić się udziałem aż trzech druzyn. Przyjaciołom z Czech, gratulujemy wygranych w trzech kategoriach: U14 dziewcząt i U16 dziewcząt i chłopców. Jedyną porażką, którą poniosła czeska reprezentacja, to ta w spotkaniu z polską reprezentacją chłopców U14 pod wodzą Kapitana Rafała Helbika.

Oprócz Czech tylko Wielka Brytania osiągnęła więcej niż my. Do domu wróciła ze złotem i srebrem, my z dwoma srebrami.

Jestem głęboko przekonany, że inwestowanie w rozwój cyklu turniejów polsko-czeskich jest doskonałym kierunkiem i wierzę, że projekt z roku na rok będzie ewoluował.

Dariusz Łukaszewski, 

Prezes Zarządu Polskiego Związku Tenisowego

Słowo wstępne Tomasze Navratila, prezydenta miasta Opawa

Drodzy przyjaciele sportowcy, panie i panowie.

Z wielką przyjemnością witam Państwa na międzynarodowym czesko-polskim turnieju tenisa dla dzieci i młodzieży w naszym pięknym mieście Opawie. Tenis od dawna jest jednym z najpopularniejszych sportów w naszym kraju i na świecie i jest dla mnie wielką przyjemnością, że Opawa może być gospodarzem tak prestiżowej imprezy.

Jestem głęboko przekonany, że czeka nas emocjonujący turniej na wysokim poziomie, pełen sportowego entuzjazmu, zasad fair play i pozytywnych emocji.

Życzę wszystkim zawodniczkom i zawodnikom sukcesów, a przede wszystkim dużo radości z gry. Dziękuję również organizatorom, partnerom i wolontariuszom, którzy robią wszystko, aby ten turniej był niezapomnianym przeżyciem dla wszystkich biorących w nim udział.

Cieszmy się razem pięknem tenisa, niech wygra najlepszy. Dziękuję wszystkim za wsparcie i życzę wspaniałych wrażeń w naszym mieście.

Tomáš Navrátil,

Prezydent Miasta Opawa

Słowo wstępne Jana Dohnala zastępca prezydenta miasta Ostrawa

Drodzy przyjaciele sportu,

Bardzo się cieszę, że w imieniu ustawowego miasta Ostrava mogę powitać i gościć tenisową młodzież z dwóch przyjaznych i pobliskich regionów morawskiego regionu -solijskiego regionu i głosu śląskiego w Ostrava. Miasto Ostrava jest znane jako "miasto sportu" i wspiera szczególnie sport młodzieży dzięki aktywnemu podejściu. W metropolii regionu morawskiego-Silesowskiego witamy młodzież młodszych i starszych uczniów białego sportu, interesujący projekt przyjaźni czeskiej i jestem przekonany, że ponownie wyróżnimy miasto Ostrava na mapie sportowej. Drugi rok będzie świętowaniem wschodzącego pokolenia tenisistów i pogłębiania współpracy między pobliskimi regionami i miastami.

Z całą pewnością będziemy kontynuować sukcesy Czech, a także polskiego tenisa oraz z pozycji zastępcy burmistrza odpowiedzialnego za sport Ostrava, nadal wspieram i aktywnie pogłębia współpracę między miastami czeski-polski.

Chciałbym podziękować organizatorom, zawodnikom, trenerom i widzom za piękny sport oraz motto "tenisistów, witamy w Ostrava!"

Jan Dohnal
zastępca prezydenta Miasta Ostrawa