Słowo wstępne Ivo Kaderky, prezesa Czeskiego Związku Tenisowego

Drodzy przyjaciele tenisa,

W burzliwym czasie, kiedy agresja przynosi wiele bólu, kontynuujemy naszą wielką pokorę w dobroczynnym projekcie, który powinien przynieść wiele tenisowej radości najmłodszym nadziejom Czech i Polski. Dobrze, że jest na czym budować. Chciałbym docenić pomocną działalność wiceprezesa ČTS i przedstawiciela Moraw Północnych Martina Hynka . Ten korzystny projekt współpracy transgranicznej przyniósł obu stronom nowe możliwości gry w tenisa. Grudniowe obchody 100-lecia polskiego tenisa w Zielonej w zeszłym roku były prestiżowe Góra , gdzie rywalizowały obie reprezentacje, kontynuowała pojedynek dwunastoletnich reprezentacji na przełomie stycznia i lutego, a teraz mamy przed sobą polsko-czeską serię turniejów, najmniejszą, która zawsze da szesnastu młodych. Czesi i Polacy mają szansę.

I dodam, że jako Prezes Tennis Europe bardzo się ucieszyłem, gdy Tennis Poland, Prezes Polskiego Związku Tenisowego Mirosław , został nagrodzony na ostatnim Kongresie Tennis Europe w Cascais w Portugalii. Skrzypczyński przejął Tennis Europe Nagrody , wyróżnienia dla wielkich osobowości tenisa w Europie i Polsce zdobyły europejską nagrodę dla kraju z największą poprawą. Mamy naprawdę dobrego i silnego partnera, 20-letnią Iga Šwiateková , mistrzyni Wielkiego Szlema z Roland Garros 2020, jest nowym światowym numerem jeden, a Hubert Hurkacz atakuje pierwszą dziesiątkę.

Życzę naszym najmłodszym reprezentacjom w zbliżającym się Pucharze Polski-Czech jak najwięcej sukcesów, rodzicom dzieci wzajemnej cierpliwości, dajmy sobie sprawę, że są na początku, ale co ważne - są na dobrej i sprawdzonej drodze. Wreszcie potwierdzają to tenisowe sukcesy obu federacji.

Mają przyjaciół i dodam w trudnych chwilach, które masz - muszą pomóc.

Ivo Kaderka

Prezes Czeskiego Związku Tenisowego i Tennis Europe

Słowo wstępne Miroslava Skrzypczyńskiego, prezesa Polskiego Związku Tenisowego

Szanowni Państwo,

przed nami jest początek kolejnego projektu, który wspólnie tworzą Polski Związek Tenisowy i Czeska Federacja Tenisowa. Po bardzo udanym towarzyskim spotkaniu gwiazd polskiego i czeskiego tenisa w Zielonej Górze w grudniu zeszłego roku, a także turnieju udziałem najlepszych zawodniczek i zawodników do lat dwunastu obu krajów rozegranym również w Zielonej Górze w marcu bieżącego roku, przed nami Cykl Turniejów Polsko-Czeskich do lat dwunastu.

Jestem dumny, że nasze kraje potrafią tak fantastycznie współpracować ze sobą, że ta współpraca poszerza swoje horyzonty, wpływa i będzie realnie wpływać na rozwój tenisa w naszych krajach.

Jestem też ogromnie wdzięczny Prezesom Czeskiej Federeacji Panu Ivo Kaderce i Martinowi Hynkowi za determinację, za chęć współpracy, za olbrzymi wkład w charakter współpracy na skalę europejską. Jest ona przykładem na to, że sportowa rywalizacja może mieć również charakter przyjacielski, a wymiana doświadczeń merytorycznych jak i praktycznych pozytywnie wpływa na rozwój dyscypliny sportu.

Tylko tak możemy tworzyć, utrzymywać i rozwijać programy, dzięki którym będziemy szczycić się w przyszłości tenisistkami i tenisistami światowego formatu.

Przed nami pierwszy z czterech turniejów polsko-czeskich do lat dwunastu. Zagrają w nim utalentowane i z wielkimi ambicjami dzieci. Wszystkim im życzę sportowego ducha walki w atmosferze fair play, zdobycia bezcennego doświadczenia, a co za tym idzie, również najpiękniejszych emocji, które przynosi tenis.

Mirosław Skrzypczyński

Prezes Polskiego Związku Tenisowego

Słowo wstępne Tomasze Navratila, prezydenta miasta Opawa

Panie i Panowie,

to dla mnie wielki zaszczyt, że Opawa będzie gospodarzem międzynarodowego turnieju młodych tenisistów, w którym zmierzą się zawodnicy do lat 12 z Czech i Polski. Opawa wielokrotnie pokazała w przeszłości, że potrafi organizować ważne wydarzenia sportowe, zarówno organizacyjnie, jak i tworząc świetną atmosferę. Wierzę, że nie inaczej będzie na tym turnieju i jeśli tylko będzie to możliwe, będę bardzo szczęśliwy mogąc osobiście uczestniczyć w tym wydarzeniu.

Tym, co odróżnia ten turniej od innych, jest jego charytatywne nakładanie się. Byłem zachwycony pomysłem organizatorów, którzy postanowili uprzyjemnić swój wolny czas dziesiątkom dzieci z rozdartej wojną Ukrainy, które znalazły azyl lub nowy dom w Opawie. Te dzieci, które w ostatnich tygodniach przeżyły dla nas niewyobrażalne horrory, będą mogły spróbować tego pięknego białego sportu pod okiem doświadczonych tenisistów i chociaż na chwilę zapomnieć o tym, co dzieje się w domu.

Dziękujemy wszystkim, którzy uczestniczyli w organizacji tego prestiżowego wydarzenia. Życzę zawodnikom jak najwięcej radości z turnieju i zapamiętania, na przykład, raz po zwycięstwie na Wimbledonie, jak grali jako dzieci w pierwszym międzynarodowym turnieju w Opawie.

Baw się dobrze.

Tomáš Navrátil

prezydent miasta Opawa