Úvodní slovo prezidenta Českého tenisového svazu

Vážení tenisoví přátelé,

stále žijeme v napětí, neklidný svět staví před nás složité překážky a naše přání, aby už byl již klid a mír, není vyslyšeno. Jsem rád, že pokračuje náš prospěšný projekt s Polskou tenisovou federací, který minulý rok nabídl mladým reprezentacím do 12 a 14 let hodně tenisové radosti. Musím opět ocenit příkladnou aktivitu viceprezidenta ČTS a představitele Severní Moravy Martina Hynka, jeho zásluhou se už od roku 2015 dlouhodobě pořádají duely Slezského wojewodztví a výběru Severomoravského kraje. Tato úspěšná příhraniční spolupráce přináší nové tenisové možnosti oběma stranám a budeme v ní pokračovat. Hlavně talentované děti z toho mají nejvíc, získávají nové zápasové zkušenosti a také - to bych rád zdůraznil - nové kamarádství. Ve složité době stále potřebnější.

Vážíme si spolupráce s Polským tenisovým svazem, vnímáme vynikající výkony suverénní světové jedničky Igy Šwiatekové, tleskali jsme překvapivému postupu Magdy Linetteové do semifinále Australian Open, do světové desítky jasně patří Hubert Hurkacz. I my máme radost z našeho postupu v Davisově poháru, stejně jako oceňujeme výsledky Jirky Lehečky, jeho čtvrtfinále v Melbourne či výborný výkon na turnaji v Dauhá, stejně jako Barbory Krejčíkové v Dubaji. Její finálový duel s vaší Igou byl důstojným vyvrcholením prestižního turnaje.

Těší nás, že český tenis má ve světě stále větší prestiž, a když budeme hledat kořeny našich úspěchů, tak je to především o nových příležitostech, které jsme mladým nabídli, o tenisových nadějích, o hledání talentů. A také o naší trpělivosti a dokonalém ekonomickém zabezpečení péče o talentovanou mládež. Co bylo tehdy důležité? Že jsem před pětadvaceti lety novou filozofii prosadil, že jsem v prvních prezidentských sezonách vyhrál boj o novou cestu českého tenisu a především absolutní podporu mladým nadějím.

V polovině února vrcholily Winter Cupy, halová mistrovství Evropy družstev do 14 a 16 let. České mládí bylo úspěšné, tituly evropských šampionů získali chlapci a dívky do 16 let, a také dívky do 14 let. Ty potvrdily vynikající výkony z minulé sezóny, po titulu mistryň Evropy kralovaly loni i na světovém šampionátu družstev do 14 let v Prostějově. Pro nás bylo opět dobrou zprávou, že se v týmech představili hráčky a hráči z celé řady klubů v České republice, to znamená, že naše výsledky na evropské mládežnické scéně jsou obrazem našeho dobře fungujícího systému výchovy talentů.

Jako představitel tenisové Evropy oceňuji, že česká federace každoročně organizuje nejvíce mládežnických turnajů a týmových mistrovství. Nemusím jistě připomínat, že být úspěšný v těchto statistikách je stále náročnější, zvyšující se nezbytné finanční zabezpečení, nárůst cen energií a nedostatek organizačních nadšenců mnohé odradil.

Rád bych poděkoval všem pořadatelům letošního ročníku Česko-Polského poháru přátelství v kategoriích mladšího a staršího žactva, věřte, je to ta nejlepší investice do tenisové budoucnosti.

Ivo Kaderka
prezident ČTS a Tennis Europe

Úvodní slovo prezidenta Polského tenisového svazu

Dámy a pánové,

jsme hrdí, že v roce 2023 se bude konat druhý ročník polsko-českých turnajů U12. Jde o unikátní projekt, do kterého se zapojily Polský tenisový svaz a Český tenisový svaz. Je to také výsledek již několik let zpřísňující se spolupráce mezi oběma organizacemi, která nám umožňuje společnou výměnu zkušeností, ale také vytváří příležitosti pro rozvoj sportu pro mladé hráče z obou zemí. Novinkou letos budou tři turnaje v kategorii U14. Projekt realizujeme s podporou Ministerstva sportu a cestovního ruchu.

V prvním ročníku "2022 Czech-polské přátelství Tour U12", který se konal ve čtyřech městech (v dubnu v Opavě, v květnu ve Wroclawi, v srpnu v Ostravě a v září v Bytomi), byli nejlepší v celkové klasifikaci Polák Sebastian Tejerina a Češka Kristyna Přikrylová. Sebastian získali sportovní stipendium ve výši 15 000 PLN financované Polským tenisovým svazem.

Podpora mladých talentů již v nejnižších věkových skupinách se může v budoucnu vyplatit kariérami jako u Igy Świątek, Huberta Hurkacze, Magdy Linette nebo deblisty Jana Zielińského. Snad je brzy budou následovat nadějní junioři jako Martyn Pawelski, Olaf Pieczkowski, Tomasz Berkieta nebo Weronika Ewald, kteří jsou od letošního ročníku finančně zastřešeni pod PZT Teamem.

Věříme, že za chvíli se k nim přidají další hráči z mladších ročníků. Naše naděje jsou podporovány skvělými výsledky polských týmů chlapců a dívek U14, které v únoru vybojovaly stříbrné medaile ve finále Tennis Europe Winter Cups by Dunlop v německém Niederzieru a českém Rakovníku.

Zde je na místě zdůraznit, že na čtyřech turnajích v rámci halového mistrovství Evropy družstev 2023 se pouze Češi představili v kompletní sestavě čtyř týmů, zatímco Polsko mělo zastoupení ve třech, neboť tým U16 obsadil v Brestu sedmé místo. Německo, Velká Británie a Turecko také postavily tři týmy. To je dokonalým důkazem toho, že investice do rozvoje série polsko-českých turnajů je velmi dobrý směr.

Darius Lukaszewski
prezident Polského tenisového svazu 

Úvodní slovo primátora Statutárního města Opava

Vážení sportovní přátelé, dámy a pánové.

S velkou radostí Vás vítám na mezinárodním česko-polském turnaji dětí a mládeže v tenise v našem krásném městě Opavě. Tenis je dlouhodobě jedním z nejoblíbenějších sportů u nás i ve světě a je pro mě velkým potěšením, že se Opava může stát hostitelem takovéto prestižní akce. Jsem pevně přesvědčen, že nás čeká velmi kvalitní a napínavý turnaj plný sportovního nadšení, fair play a pozitivních emocí.

Přeji všem hráčům a hráčkám hodně štěstí, úspěchů a především spoustu radosti ze hry. Dále bych chtěl poděkovat organizátorům a partnerům, kteří dělají vše pro to, aby se tento turnaj stal nezapomenutelným zážitkem pro všechny zúčastněné.

Užijme si společně krásný tenisový víkend plný vzrušení, ať vyhraje ten nejlepší. Děkuji Vám všem za přízeň a podporu a přeji Vám krásný zážitek z našeho města.

Tomáš Navrátil
primátor statutárního města Opavy

Úvodní slovo náměstka primátora Statutárního města Ostrava

Vážení sportovní přátelé,

jsem velice rád, že jménem Statutárního města Ostravy mohu přivítat a hostit tenisovou mládež dvou spřátelených a blízkých regionů Moravskoslezského kraje a Slezského vojvodství v Ostravě. Město Ostrava je proslulá jako "město sportu" a svým aktivním přístupem podporuje zejména mládežnický sport. V metropoli Moravskoslezského kraje přivítáme tenisovou mládež mladších a starších žáků bílého sportu zajímavého projektu Česko-polského přátelství a jsem přesvědčen, že opět zvýrazníme město Ostravu na sportovní mapě. Tento již druhý ročník bude oslavou nastupující generace tenistů a prohloubení spolupráce mezi blízkými, přeshraničními regiony a městy.

S určitostí navážeme na úspěchy českého a také polského tenisu a z pozice náměstka primátora odpovědného za sport města Ostravy jsem připraven i nadále podporovat a aktivně prohlubovat spolupráci mezi česko-polskými městy.

Chtěl bych poděkovat organizátorům, hráčům a hráčkám, trenérům a divákům za krásný sport a s mottem "Tenisté, vítejte v Ostravě!"

Jan Dohnal
náměstek primátora Statutárního města Ostrava