Úvodní slovo prezidenta Českého tenisového svazu

Vážení tenisoví přátelé,

v neklidné době, kdy agrese přináší mnoho bolesti, pokračujeme ve velké pokoře v prospěšném projektu, který by měl nejmladším nadějím České republiky a Polska přinést hodně tenisové radosti. Je dobře, že je na co navazovat. Rád bych ocenil vstřícnou aktivitu viceprezidenta ČTS a představitele Severní Moravy Martina Hynka, jeho zásluhou se od roku 2015 dlouhodobě pořádají duely Slezského wojewodztví a výběru Severomoravského kraje. Tento prospěšný projekt příhraniční spolupráce přinesl nové tenisové možnosti pro obě strany. Prestižní byly loňské prosincové oslavy 100 let polského tenisu v Zielone Goře, kde se utkaly reprezentace obou zemí, pokračovalo se duelem dvanáctiletých reprezentací na přelomu ledna a února a nyní máme před sebou Polsko-český seriál turnajů opět těch nejmenších, který dá pokaždé šanci šestnácti mladičkým Čechům a Polákům.

A ještě bych rád přidal, jako prezident tenisové Evropy jsem měl velkou radost, když na nedávném Kongresu Tennis Europe v portugalském Cascais bylo oceněno tenisové Polsko, prezident Polského tenisového svazu Mirosław Skrzypczyński převzal Tennis Europe Awards, ocenění pro velké osobnosti tenisové Evropy a Polsko získalo evropskou cenu pro zemi s největším zlepšením. Máme opravdu dobrého a silného partnera, dvacetiletá Iga Šwiateková, grandslamová šampionka z Roland Garros 2020, je novou světovou jedničkou a Hubert Hurkacz atakuje Top Ten.

Přeji naším nejmladším reprezentacím v blížícím se Polsko-českém poháru co nejvíce úspěchů, rodičům dětí vzájemnou trpělivost, uvědomme si, že jsou na začátku, co je však důležité - jdou po správné a prověřené cestě. Konečně, potvrzují to tenisové úspěchy obou federací.

Přátelé si mají a já přidávám ve složité době si - musí pomáhat.

Ivo Kaderka

prezident ČTS a Tennis Europe

Úvodní slovo prezidenta Polského tenisového svazu

Dámy a pánové,

je před námi začátek dalšího projektu, který společně tvoří Polský tenisový svaz a Česká tenisová federace. Po velmi úspěšném přátelském setkání hvězd polského a českého tenisu v Zelené Hoře v prosinci loňského roku a také turnaji za účasti nejlepších hráčů do dvanácti let z obou zemí se v březnu hrálo také v Zelené Hoře. Letos nás čeká série polsko-českých turnajů až dvanáct.

Jsem hrdý na to, že naše země dokážou tak fantasticky spolupracovat a tato spolupráce rozšiřuje její obzory, ovlivňuje a bude mít reálný dopad na rozvoj tenisu v našich zemích.

Velmi děkuji také prezidentům České federace panu Ivovi Kaderovi a Martinu Hynkovi za odhodlání, ochotu spolupracovat, za obrovský přínos k charakteru spolupráce v evropském měřítku. Je příkladem, že sportovní rivalita může být i přátelská a výměna věcných a praktických zkušeností má pozitivní vliv na rozvoj sportovní disciplíny.

Jedině tak můžeme vytvářet, udržovat a rozvíjet programy, díky kterým budeme v budoucnu hrdí na světové tenisty.

Je před námi první ze čtyř polsko-českých turnajů do dvanácti let. Zahrají si ho talentované a ambiciózní děti. Přeji jim všem sportovní bojovnost v atmosféře fair play, získání neocenitelných zkušeností a tím i těch nejkrásnějších emocí, které tenis přináší.

Miroslaw Skrzypczyński

prezident Polského tenisového svazu

Úvodní slovo primátora Statutárního města Opava

Dámy a pánové,

je pro mě velkou ctí, že Opava bude hostit mezinárodní turnaj mladých tenistů, na kterém si změří své síly hráči do 12 let z České republiky a Polska. Opava v minulosti opakovaně ukázala, že důležité sportovní akce umí, a to jak organizačně, tak i vytvořením skvělé atmosféry. Věřím, že nejinak tomu bude i při tomto turnaji a pokud to bude jen trochu možné, moc rád se této akce osobně zúčastním.

Co tento turnaj odlišuje od jiných je jeho charitativní přesah. Nadchla mě myšlenka organizátorů, kteří se rozhodli zpříjemnit volný čas i desítkám dětí z válkou postižené Ukrajiny, které našly azyl nebo nový domov právě u nás v Opavě. Tyto děti, které v uplynulých týdnech zažily pro nás nepředstavitelné hrůzy, si budou moc pod vedením zkušených tenistů vyzkoušet tento krásný bílý sport a aspoň na chvilku zapomenout na to, co se děje u nich doma.

Děkuji všem, kdo se na organizaci této prestižní akce podíleli. Hráčům přeji, aby si turnaj co nejvíce užily a aby se třeba jednou po vítězství ve Wimbledonu zavzpomínaly na to, jak jako děti hrály na prvním mezinárodním turnaji právě u nás v Opavě.

Přeji příjemnou zábavu.

Tomáš Navrátil

primátor statutárního města Opavy