Záštitu nad sérií těchto turnajů převzali:


Kamil Bortniczuk
ministr sportu a cestovního ruchu Polska

Dámy a pánové,

druhý ročník polsko-českých tenisových turnajů ze série "Czech - Polish Friendship Tour". Jsem rád, že projekt podporovaný Ministerstvem sportu a cestovního ruchu je velmi oblíbený a nabírá na obrátkách. Na kurtech letos uvidíme nejen mladé hráče a hráče z kategorie U12, ale také týmy dívek a chlapců do 14 let. To všechno díky spolupráci Polského a Českého tenisového svazu.

Série mezinárodních turnajů pro mladé hráče je skvělou příležitostí k výměně zkušeností a rozvoji sportovních talentů talentovaných hráčů z obou zemí. O tom, že o takové talenty není v polském tenisu nouze, svědčí výborné výsledky, kterých dosáhla polská reprezentace do 14 let ve finále Tennis Europe Winter Cupu Dunlop, kde dívky i chlapci získali stříbrné medaile. Věřím, že mezi účastníky polsko-české soutěže jsou budoucí sportovní šampioni a držím jim palce, aby v budoucnu šli ve stopách našich tenisových hvězd - Igy Świątekové, Magdy Linette a Huberta Hurkacze .

Na Ministerstvu sportu a cestovního ruchu si uvědomujeme vliv veřejných zdrojů na polský sport, proto postupně navyšujeme rozpočet na rozvoj sportovní infrastruktury, obecného i soutěžního sportu se zvláštním důrazem na soutěže dětí a mládeže. V letošním roce budou ministerské výdaje na sport rekordní a dosáhnou 3,5 miliardy zlotých. Jsem přesvědčen, že naše podpora umožní mladým lidem sportovat v komfortních podmínkách a dlouhodobě přinese výsledky v podobě vítězství, úspěchů a zdravé a aktivní společnosti. Společně tvoříme polský sport.

Všichni účastníci turnajů "2023 Czech - Polish Friendship Tour" Přeji vám hodně sportovních emocí a také plodné soutěžení v duchu fair play . Ať vyhraje ten nejlepší!

Kamil Bortniczuk
ministr sportu a cestovního ruchu

Ivo Vondrák
hejtman Moravskoslezského kraje

Milí přátelé,

tenis patří mezi sporty, ke kterým přilnete. Tenis má v sobě eleganci, náboj, ale i napětí. Tenisoví fanoušci milují vyrovnané hry, ve kterých rozhodují přesně mířené míče nebo naopak drobná pochybení, střídají se shody a výhody, ve vzduchu vládne atmosféra neklidu a očekávání. Když k tomu připočtete skvělou a intenzivní přípravu hráčů a hráček, nenapodobitelnou atmosféru na kurtech a určitou noblesu, která k tomuto bílému sportu rozhodně patří, nezbývá, než velmi jednoduché shrnutí: Tenis je vášeň.
Jako bývalého nadšeného hráče tenisu mě těší, že mohu opět převzít záštitu nad Česko-polským pohárem přátelství regionů. Mám navíc velkou radost, že tento turnaj významně podporuje velmi dobrou spolupráci a partnerství Moravskoslezského kraje a Slezského vojevodství. Našimi společnými tématy jsou probíhající průmyslová transformace, úsilí o zlepšení životního prostředí, ale také například podpora kultury a sportu.
Moravskoslezský kraj sport významně podporuje. Každoročně přispíváme na prestižní turnaje a šampionáty, podporujeme profesionální i amatérské sportovce nebo sportovce s handicapem, ke zdravém pohybu se snažíme motivovat také děti. Věřím, že i letošní turnaj bude pro mnohé inspirací.

Tenistům a tenistkám přeji co nejlepší formu a spokojenost s výkonem, organizátorům pohodový průběh celé akce a sportovním fanouškům nezapomenutelné tenisové zážitky.

Ivo Vondrák
hejtman Moravskoslezského kraje